Klima Santralleri

Klima Santralleri
Bir klima santrali (AHU), petek ve filtreleriyle birlikte kutulanmış bir fan olarak tarif edilebilir ve buradan birçok farklı tanım üretilebilir. Endüstriyel klima santrallerinin pek çok tipi mevcuttur. Doğru klima santrali satın almak, bunların kullanımlarına ilişkin teknik bilgiye sahip olmayı gerektirir. Bir ünitenin doğru değerlendirilmesi ve seçimi projenin ana hatları belirlendikten sonra mümkün olabilir. Aşağıda temel bazı klima santrallerinin ana hatları sunulmaktadır:

Özel Üretim Klima Santralleri
Ismarlama modeller bir kullanıcının ihtiyaç duyabileceği tüm konfigürasyonlara imkan tanır. Bunlar genellikle en yüksek imalat kalitesine sahip ürünler olup en çok, yüksek debi ve çok yakın kontrolün gerektiği ve çetin çevre şartlarının hüküm sürdüğü  kurumsal veya endüstriyel uygulamalarda kullanılır. Bu modeller ayrıca, modüler serilerin uymayacağı düzgün olmayan boşluklara uygulanabilmektedir.

Fan ve Üfleyici Petekler
Bunlar tipik olarak klima santrallerinin en küçük kategorisi olarak ele alınır. Bu modeller tipik olarak bir fan ile üzerinde basit bir filtre bulunan bir ısı transfer peteğinden meydana gelir. Bu klima santrallerinin verimliliği daha büyük modellere göre tipik olarak daha düşüktür ve bu modellerin sıkı bir sıcaklık ve nem rejimi sağlaması zordur.

Paket Tip Klima Santralleri
Paket tip klima santralleri yaygın olarak daha küçük binalarda ve ticari uygulamalarda kullanılır.  Bu üniteler, fanlar, petekler, filtreler ve hava kapaklarını tek bir kabin içinde barındırır. Bunların avantajı, ünitelerin kompakt ve ilk maliyetin daha düşük olmasıdır; buna karşın, bu üniteler verimsiz olmaları ve yoğun bakım gerektirmeleriyle bilinir.

Modüler Klima Santralleri
Bu klima santral modeli kullanıcılara, birbiriyle uyumlu yapı ve kesitlere sahip modüller içinden müstakil bileşenleri seçme imkanı vermektedir. Kullanıcı, farklı seçenekler arasından kabin, filtre, fan ve diğer donatı tiplerini seçebilmektedir. Modüller fabrikada toplanabilir veya sahada monte edilecek şekilde sevk edilebilir. Bunların avantajı, büyük bir esneklikle birlikte bir çok hava iklimlendirme koşulunu karşılayabilmesidir.

Bunlar geliştirilmeye devam edilen endüstriyel tip klima santrallerinin sadece bir kısmıdır. Teknolojik yenilikler ve çevre mühendisliği uygulamalarının önem kazanmasıyla gelmesiyle birlikte klima santrallerinin tasarım ve verimliliği zamanla değişmektedir.
Yukarı
tanıtım filmi